wtorek, 7 listopada 2017

Na jesienne dni

Dni coraz krótsze i coraz mniej słoneczne. Więc szukamy czegoś ciepłego, jasnego, przytulnego na przezimowanie. W internetach zaczynają królować hasła w stylu: "kocyk/czekolada/kot/i co tam jeszcze.../ nie pyta, kocyk/czekolada/kot/i co tam jeszcze.../ rozumie". Nie pyta na pewno (chociaż, jeśli chodzi o kota, kto go wie?), ale, że od razu rozumie....
Jednym słowem lgniemy do wszystkiego, co nam chociaż trochę przypomina o Słońcu. Bo bez niego nie da się żyć. Wiedzą to dobrze ci, których los rzucił w mniej doświetlone strony świata. Na przykład, czytałam kiedyś o miasteczku, które jest położone głęboko w dolinie pomiędzy wysokimi górami. Słońce zagląda tam bardzo rzadko, a zimą - wcale. Mieszkańcy zacienionego miasteczka postanowili doświetlić teren systemem luster, które są tak ustawione, by „łapały” promienie słoneczne i odbijały je w kierunku uliczek i domów. Bo sztuczne światło to nie to samo. Potrzebujemy Słońca.
A ja w ten pochmurny poranek myślę o tym, że jeszcze bardziej potrzebujemy Tego, którego Słońce jest jedynie obrazem - Jezusa Chrystusa. Tego, który jest Prawdziwą Światłością Świata.
To On jest źródłem życia w sposób równie, a nawet bardziej dosłowny, niż Słońce. Bo On to Słońce stworzył (czy przez Wielki Wybuch czy w inny sposób, mniejsza o to).
I mam dla Was dobrą nowinę: Nawet, gdy Słońce omija szerokim łukiem naszą część globu i skąpi nam swoich promieni, to Jezus jest obecny bez żadnych ograniczeń. Promienie Jego obecności, miłości, dobroci zawsze oświetlają nasze życie. Wystarczy się przed nimi odsłonić, stając w Bożej obecności.
Bo to nie kocyk rozumie, to Jezus.


I jeszcze jedno. Wracając do zacienionego miasteczka z systemem luster. To ty możesz być takim lustrem, dla tych, którzy żyją w zbyt głębokich dolinach smutku, by zobaczyć Jezusa.

2 komentarze:

  1. Trudno mi sobie wyobrazić, że to Jezus stworzył Słońce, bo przecież wierzymy że miał Ojca. Zauważam, że u chrześcijan Bóg Ojciec jest okryty cieniem tajemnicy, milczący niczym św. Józef w Ewangelii. A Jego Syn, i tu się zgadzam, rzucił/rzuca światło świadomości Ojca na ten świat i na człowieka zagubionego w świecie niedoskonałych luster. Tak, dusza potrzebuje oryginalnego, prawdziwego lustra w postaci Osoby i Ducha Jezusa Chrystusa. Mam niejasne przeczucie, że pomijanie Ojca że względu na Syna nie służy dialogowi z innymi religiami, w szczególności z Judaizmem.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzięki, myślałem że tego cenzura nie puści :-) Nie mam papierów by mieszać ludziom w głowach, dlatego odwołam się do słów wybitnego teologa Walberta Bühlmanna, którego spojrzenie w powyższej, fundamentalnej kwestii jest mi bliskie:

    "Bóg Ojciec, Stwórca nieba i ziemi; Jezus Chrystus, Syn Boży, Ikona Boga, Chleb Życia, Droga ku Ojcu; Duch Święty, ukryty reżyser całego biegu świata, w którym (i tylko w nim!) możemy wierzyć w święty Kościół katolicki i życie wieczne, a ponadto możemy z przekonaniem powiedzieć: "Amen! Tak właśnie jest!"

    OdpowiedzUsuń