sobota, 17 września 2016

Naszych biją, czyli jak łatwo uwolnić demony...

Powstrzymywałam się od pisania na ten temat, ale stało się... Po kolejnym doniesieniu o Polaku zaatakowanym tylko za to, że rozmawiał po polsku w brytyjskim Telford, wstawiam tekst, który napisałam kilka dni temu:

Słucham kolejnych doniesień o pobiciu Polaków na Wyspach. Słucham i dziwię się naiwnie. Gdzie angielska flegma? Gdzie dżentelmeni w cylindrach? Gdzie Shakespeare i Blake, Dickens i Wilde? Gdzie się podziała ta cała nasza europejska cywilizacja, skoro tak łatwo napuścić nas jednych przeciw drugim?
Tak po prostu z kijem na człowieka jak w epoce kamienia łupanego, za to, że nie z naszego plemienia?
Nie jest to, oczywiście, domena jednego narodu czy klanu. Podobne historie dzieją się tu i tam, bo łatwo, niestety, jest przebudzić demony, które spokojnych sąsiadów przemieniają w zbójców.

Tutsi i Hutu, Serbowie i Chorwaci, rzeź wołyńska i eksterminacja Ormian, totalitaryzmy XX wieku i rewolucje...

Hola, hola!-  powie ktoś. Gdzie tam porównywać kilka napadów z ludobójstwem? Oczywiście, skala nie ta (chociaż, czy śmierć jednego człowieka jest "mniej" zabójstwem niż tysięcy ludzi?), ale jednak mechanizm całkiem identyczny.

Od zawsze strategia wyszukiwania wspólnego wroga i rozbudzania wrogości do kogokolwiek dla osiągnięcia swoich krótkowzrocznych celów przypominała zabawę zapałkami w prochowni.
Kto wiatr sieje, ten zbiera burzę. A burza, jak to burza już tak łatwo woli siejącego się nie podda. Ci którzy wskazując wroga, rzucają pierwszy kamień, łatwo mogą sprowokować lawinę, nad którą nie mogą zapanować.
Tym bardziej, że w tej Europie zagłusza się zatyka cichy głos Jezusa, który sprawia, ze kamienie wypadają z rąk.. 

13 komentarzy:

 1. Nurtuje mnie pytanie, dlaczego akurat Polaków sobie upatrzyli? t.

  OdpowiedzUsuń
 2. Inność wywołuje lęk, a lęk rodzi agresję, czy jesteśmy, aż tak inni, że to "widać, słychać i czuć"...? t.

  OdpowiedzUsuń
 3. Myślę, że warto się zastanowić, jaką wersję "katolicyzmu" przemycamy na Wyspy? t.

  OdpowiedzUsuń
 4. Tak, przemoc w różnych formach istnieje niemalże na każdym szczeblu życia społecznego, np. taki "niewinny" mobbing w pracy, którego nikt nie zauważa, a później na różne sposoby odreagowuje...

  OdpowiedzUsuń
 5. Myślę, że warto się zatrzymać nad tym, wiele dającym do myślenia angielskim słowem MOBBING. Tłumaczy się ten termin jako tłum, sfora, motłoch, a źródłosłów "to mob" oznacza rzucać się na kogoś/coś; gromadzić się tłumnie. Powszechnie przyjęte określenie "mobbingu" to prześladowanie, znęcanie się psychiczne, czyli tzw. terror psychiczny. Do czego jednak zmierzam? Otóż, w zainteresowanych kręgach wiadomo, że demonstracja demoniczna jest mniej groźna od ukrytych procesów przebiegających w głębi, niezauważenie. Sądzę, że diabłu właśnie na tym zależy, by pozostał incognito, wtedy może niszczyć człowieka w "białych rękawiczkach". /+

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. OBOJĘTNOŚĆ, CHCIWOŚĆ, FAŁSZ i OBŁUDA - to są najgorsze paralizatory tego świata! I zdaje się , że nie mają oporu przenikać nawet w miejsca, w których wydawało się mamy czuć się "bezpiecznie"! STRASZNA PRAWDA o świecie, w którym przyszło nam żyć! Gdzie się podziali Ci wszyscy uczniowie niosący Dobrą Nowinę, Prawdę, Miłość, Nadzieję, Wiarę?! GDZIE?! Wciąż drukuje się kolejne tomy książek, a w sercach nie powstają żadne nowe miejsca na Miłość! Popularność, sława, pieniądze - za wszelką cenę?! DOŚĆ!!!

   Usuń
  2. Mobbing nie jest tyle niebezpieczny, co OBOJĘTNOŚĆ na zło jakie non stop narasta w KAŻDYM środowisku. I będzie narastać bo mało jest ludzi , którzy potrafią walczyć o PRAWDĘ i wartości! Mało jest takich, którzy potrafią stanąć w obronie pokrzywdzonego! I tyczy się to każdego człowieka tak ubranego w białą koszulę i krawat , jak i tego ubranego w sutannę czy habit! Niestety zło czai się wszędzie!!!

   Usuń
  3. To prawda, że jest wiele zła, ale nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że jest mało dobra. Wystarczy otworzyć oczy...

   Usuń
 6. W kontekście wydarzeń z Anglii i Nowego Yorku przyszła mi do głowy myśl następująca, że nie należy wierzyć POPULISTOM, którzy na fali rozmaitych obietnic wyborczych chcą dojść do władzy. Jedną z takich obietnic jest najczęściej zapewnienie bezpieczeństwa, co się zwykle nie udaje, zresztą koszty społeczne (wolność słowa, psychomanipulacja, terror) zawsze przewyższają ewentualne zyski. Poza tym, każdy ma swego populistę! W tym miejscu odwołam się do wciąż aktualnego filmu sprzed lat /// dp. https://www.youtube.com/watch?v=EljPAlZkqnA

  OdpowiedzUsuń
 7. Coraz bardziej źle się dzieje na świecie. A to co się dzieje jest bardzo smutne i niepokojące.
  Trzeba się modlić o pokój.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Modlitwa jest ważna, ale ważne są także czyny. Wprowadzaj pokój tam gdzie panuje niezgoda, czyń dobro tam gdzie panuje zło!

   Usuń
 8. Mobbing - to po polsku, po prostu chamstwo, a tegoż wszędzie dostatek. Występuje w białych kołnierzykach i rękawiczkach, a także pod krawatem. Zwykle zauważamy je, jak demonstruje się w najbardziej prymitywnej formie.

  A czy "naszych biją, nie wiem? Wiem jednak, że każde prowokacyjne zachowanie może wzbudzić u drugiego reakcję zwrotną, adekwatną lub przesadzoną.

  OdpowiedzUsuń
 9. "Jeśli szatan wyrzuca szatana, to sam ze sobą jest skłócony, jakże się więc ostoi jego królestwo?" Mt 12,26

  Wprawdzie „Królestwo Boże doznaje gwałtu i ludzie gwałtowni zdobywają je", to jednak "bramy piekielne go nie przemogą"... i tej radosnej obietnicy Mistrza się trzymajmy! (por. Mt 16,18)

  OdpowiedzUsuń