wtorek, 28 czerwca 2016

Szczerze...

Mam nieodparte wrażenie, że szczerość jest dzisiaj nadmiernie ceniona. Raz po raz w sieci spotykam "złote myśli", że bohaterem jest ten, kto umie wygarnać innym, co czuje i co myśli, bez względu na konsekwencje. Cóż, niewątpliwie w zamyśle autorów ma to być odtrutka na szerzącą się wszędzie obłudę i zakłamanie, ale jakoś zapomniano, że przeciwieństwem kłamstwa jest prawda, a nie szczerość.
Niby to to samo, ale nie całkiem i nie zawsze.
Szczerość jest zgodnością pomiędzy tym, co się myśli (czuje), a tym, co się mówi. A prawda, to zgodność tego, co się mówi, myśli i jak jest.

Powie, ktoś: "No i co się czepia? Przecież mówię jak myslę i tak jest".
Owszem, ale tylko w twoim subiektywnym światku. Każdy z nas ma swoje racje, ale racja to, jak sama nazwa wskazuje, cząstka, a nie całość prawdy.

Gdy wypalę do kogoś, kogo nie lubię: "Jesteś niekompatybilny do moich oczekiwań i nie zamierzam z tobą konwersować" (tłumaczenie s. B.M :-), to owszem, jestem szczera, ale czy to na pewno jest prawda o tym człowieku? Raczej jedynie o moich uczuciach względem niego. 
Czy więc zatem mam prawo wylać na kogoś wiadro pomyj tylko dlatego, że mam problem z własnymi emocjami. I czy aby na pewno jest to bohaterstwo?

Nie jestem wrogiem szczerości, ale nie uważam, że jest ona sama w sobie wartością. Wartością jest prawda. A ona wymaga większego wysiłku niż tylko odwaga, by powiedzieć swoje zdanie.
Zresztą intuicyjnie czujemy, że w tej naszej szczerości jest wiele emocji. To częściej jest to, co czujemy niż myślimy.
Prawda wymaga wzniesienia się ponad subiektywne odczucia i szukania czegoś, co jest nam wspólne - rzeczywistości.

W końcu Jezus powiedział: "Ja jestem drogą, prawdą i życiem", a nie szczerością...


50 komentarzy:

 1. Zanim odniosę się do całości podzielę się złotą myślą znalezioną w sieci:

  "Prawda boli, szczerość rani, kłamstwo uzależnia"

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja słyszałam , że: "Prawda wyzwala", a także : " o Boże mój, że Ty badasz serce i upodobałeś sobie szczerość oraz "Kłamstwo jest złym nawykiem człowieka
   i jest ono stale na ustach ludzi źle wychowanych".

   Usuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. Z tekstu wynika, że szczerość to prawda emocjonalna, subiektywna, cząstkowa i ma ona sens dopiero wtedy, gdy odniesiemy ją do prawdy obiektywnej. A jaka jest prawda obiektywna, całościowa? Eremita OVE podaje taką krótką definicję:

  "Krzyż jest tym, co jest, a czego nie chcemy",
  parafrazując powyższe słowa powiedzmy:
  "Prawda jest tym, co jest, a czego nie chcemy"

  Tak, prawdę, która przekracza nasz cząstkowy, ograniczony świat zwyczajnie odrzucamy bądź krzyżujemy, bo nas boli, próbuje otworzyć i dlatego boli. Czy aby nie stąd wypływa nasza reaktywna szczerość emocji :)

  OdpowiedzUsuń
 4. hej,
  zobaczcie co dziś znalazłam w sieci:
  http://kafeteria.pl/styl-zycia/hospicjum-w-bylym-sowieckim-wiezieniu-historia-zakonnicy-ze-szczecina-a_10271
  koniecznie musicie to zobaczyć
  jaki Bóg jest miłosierny że posłał taka osobę do chorych ludzi
  uwielbiam Cię Boże
  Janek

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak widać droga od szczerości do Prawdy jest bardzo długa. Niemniej, ten kto szuka Prawdy, szczerze musi ponosić tego konsekwencje. I jeszcze bardziej , szczerze musi nastawić się na to, że nie jest oddzielony od emocji ani on , ani ten , z którym tą szczerością, konsekwentnie Prawdą się dzieli. A kto poznał Prawdę staje się szczerszy? Ciekawe. Kto poznał już Prawdę? Jakim jesteś człowiekiem?

  OdpowiedzUsuń
 6. Siostro przyznaję, że trochę mi przykro, czuję taki niedosyt może by siostra zamieściła co Matka Paula Zofia Tajber pisała na różne tematy jakie tu poruszamy np. o szczerości
  gdyby mogło tak byc od czasu do czasu byłoby fajnie
  Basia

  OdpowiedzUsuń
 7. Właśnie znalazłam bardzo ciekawy tekst M. Pauli i pomyślałam, że jutro go tu umieszczę i skomentuję :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. super :-)
   bo myślę, że bardzo na tym skorzystamy to bardzo mało znana święta i też tylko mi mała próbka jej pism wpadła w ręce ale wydaje mi się to bardzo oryginalne podejście do wiary, Boga, różnych kwestii...
   wiem, że nie zawsze jest co ciekawego napisac może by tak wtedy jakieś słowo od Matki Pauli...
   to będzie tak obecna wśród nas
   dzięki mega!!!
   Basia

   Usuń
 8. Przyszła mi do głowy pewna myśl, otóż prawda obiektywna jest Osobą, a szczerość narzędziem, czasami ostrym jak włócznia Setnika. Tak czy inaczej, obiektywnie musimy stwierdzić, że ranimy się wzajemnie, ranimy także Serce Boga. /pś

  OdpowiedzUsuń
 9. Szczerze mówiąc nie bardzo rozumiem tego dylematu nt owej szczerości. Chcemy się uczyć Prawdą, żyć Nią i podążać za Nią. W jaki sposób człowiek, który odbiera świat za pomocą zmysłów, w tym także i emocji ma je oddzielić na drodze poznania Prawdy. Ktoś tu zapędza siebie i innych w jakiś ciemny zaułek... Jestem człowiekiem , a nie żadnym robotem. ( swoją drogą i szczerze mówiąc denerwująca jest ta weryfikacja komentarzy sprawdzająca nb naszej nieautomatyczności). Ponownie zaznaczam. Człowiek nie może się prawidłowo rozwijać bez udziału emocji, to jest tak naturalne jak oddychanie. I zwykle wszystko z czym na do czynienia oddziałuje na niego emocjonalnie. I bardzo dobrze bo jest to bardzo zdrowe ( oczywiście w pewnych granicach). Proszę więc o wytłumaczenie poznania Prawdy bez udziału emocji. Może uda się czegoś ciekawego dowiedzieć?

  OdpowiedzUsuń
 10. Można rozróżnić, ale nie można oddzielić - tak jest ze wszystkim ^.^

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. można rozróżnić myśli od uczuć i emocji, ale to nie zmieni faktu, że człowiek pozostanie całością - mikrokosmosem. Chyba brakuje mu tylko Punktu odniesienia?

   Usuń
  2. jeśli zaś znajdzie Punkt odniesienia, wtedy będzie mógł się zdystansować i sprawa załatwiona! https://www.youtube.com/watch?v=891UEUVjKyI

   Usuń
  3. Punkt Odniesienia czyli Sedno, Centrum, wobec którego możemy określić swą ludzką tożsamość i ją wyrazić/wyrażać )

   Usuń
  4. Pytanie KIM JESTEM? jest chyba najważniejsze, bo od odpowiedzi na nie zależy WSZYSTKO...

   Usuń
  5. Czy jestem anonimową drobiną we wszechświecie, czy też cząstką większej Całości, przynależę do Boga, czy też jestem nic nie znaczącym pyłkiem na wietrze.

   Usuń
  6. Tożsamość wpływa na realność. Drobino, cząstko, pyłku zmień się w człowieka z całym bagażem przynależności jaki posiada, a zobaczysz będziesz się czuć zdecydowanie lepiej.

   Usuń
  7. "Uczył Marcin Marcina..."

   Usuń
  8. Przepraszam, ale nie znałem dalszego ciągu tego przysłowia! Tak, teraz czuję się zdecydowanie lepiej!

   Usuń
  9. Nie obrażając niektórych i zwierząt też. Z mądrości przysłów najlepsze jest to, które potwierdza, że milczenie jest złotem. Dobrze by było aby gatunek męski to coraz częściej zastosował do siebie. A wyrażając swoje wybujałe myśli mógł zastosować regułę prostoty, a nie prostactwa. Nigdzie więcej o tę niemądrość tak nie trudno, jak w tym gatunku. Bez obrazy! Nie, nie czuje się lepiej! Czytając powyższe aż niedobrze się robi.

   Usuń
  10. Uważam, że przysłowia ludowe wyrażają głęboką mądrość, to taka łopatologia, jeśli ktoś nie rozumie lub nie potrafi zamilknąć w porę... może jakieś ziółka Złotko?

   Usuń
  11. Uważam, że spadłeś z księżyca. Zastosuj sobie kurację dla siebie, tylko nie przesadź z tą łopatologiczną mundrością na wieki wieków i meczu nie zobaczysz i skończysz na murawie z ziołami w ...

   Usuń
  12. A mnie wyglądasz na "Kobietę szkielet" - znasz tę bajkę? http://femmes.republika.pl/basnie/swiat/02szkielet.html

   Usuń
  13. Szczerze... mało mnie to obchodzi. Do pewnego czasu było nawet znośnie. Teraz to zwykły szowinizm. Trzymaj się i nie daj się kobiecie... Czego chcesz ego? Chcę zaspokoić swoje mał(e)go. Rzeczywiście kryzys męskości jest bardzo duży! :-/ rewolucja podziałała...

   Usuń
  14. Szczerze... niestety nie jestem tym Dobrym Rybakiem, którego szukasz! Jestem tym, który wyrzucił Cię na skały, bo kłapnęłaś nie w porę - mała rewolucjonistko :-)

   Usuń
  15. Wiesz, klepnąć to się możesz sam w pewne miejsce. Szczerze...możesz to zrobić z całych sił! Może poczujesz się lepiej... jeszcze warto zrobić to w porę!

   Usuń
  16. A że rybakiem tym bardziej dobrym nie jesteś to widać, słychać i czuć ... zapach rozkładających się ryb czuć na odległość.

   Usuń
  17. Jak to było - "poznaj chamskie serce"?
   https://www.youtube.com/watch?v=uXGS1IpuQI0

   Usuń
  18. Zaglądałam na tego bloga, żeby szukać w wypowiedziach Siostry Bogny i komentarzach pewnych wskazówek, inspiracji ..., by tymi treściami żyć. Jaki jest sens powyższej wymiany myśli ???

   Usuń
  19. Dokładnie. Jak napisane jest wcześniej. Ktoś ma po prostu niezaspokojone ego, którym to swoimi popisówkami chce udowodnić , że jest najmądrzejszy bo przecież głupio mu po prostu lub nie potrafi przeprosić. Ot, dżentelmen.

   Usuń
  20. Dżentelmenów już podobno (niestety) nie ma ???

   Usuń
  21. A kłamców i nieszczerych coraz więcej ...

   Usuń
 11. Chcę się dowiedzieć zupełnie szczerze i nie boję się tej szczerości. Kim jest osoba, która wydaje się być pomocną (teoretycznie) , ale przy wykazaniu się nań pomocą ucieka (dosłownie) ... Jaki to jest typ osobowości? Czy pomoc takiemu człowiekowi jest wskazana czy posiada taka osoba silne lęki , które ewidentnie to wykluczają (bynajmniej , dla osób nie mających odpowiednich umiejętności). Czekam na szczerość i oczywiście wyzwalającą Prawdę!

  OdpowiedzUsuń
 12. Jak się rozpoznaje wśród zacnych owieczek/baranów drapieżne wilki? Po owocach... ale owieczki, znaczy się wilki są na tyle inteligentne, że owoce także "zbierają", jednak podobnie jak i one stają się owieczkami z zewnątrz ,a wilkami w środku! Jak owieczkę/barana sprawdzić?

  OdpowiedzUsuń
 13. Wypada, aby rozmówca najpierw się przedstawił, jeśli chce uzyskać pomocne info. Jeśli zaś chodzi o rozeznanie - who is who - to proponuję, aby każdy najpierw zdemaskował diabełka w sobie :-) tomek

  OdpowiedzUsuń
 14. Dawno nie było przysłów : Kiedy święty Piotr grzeje, za wiosną jeszcze trzykroć kur zapieje. A czy to są szczerości?

  OdpowiedzUsuń
 15. "Gdzie dwóch się bije, tam Trzeci korzysta"...

  OdpowiedzUsuń
 16. "Aby poznać człowieka, trzeba beczkę soli z nim zjeść"

  OdpowiedzUsuń
 17. "Afekty, chociaż będą święte, rozumem mają być ujęte"

  OdpowiedzUsuń
 18. Pytając siebie "kim jestem?", warto zadać sobie pytanie pomocnicze: "Czy jestem człowiekiem dobrej woli?"

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sytuacja się komplikuje, gdy mamy zwyczaj się okłamywać lub "odwracać kota ogonem" dla własnej korzyści...

   Usuń
 19. Czytając niektóre komentarze dostaję mdłości. Jeśli tacy ludzie są we wspólnocie Kościoła, to ja współczuję i sobie i tej osobie! Sobie , bo muszę wysłuchiwać tych durnot. Temu komuś , że nie potrafi odsunąć od siebie durnego myślenia! Oceną się nie zajmuję. MAM DOŚĆ!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam podobne odczucia; zastanawiam się, jaki jest sens tych komentarzy, czemu one służą? Dlaczego współcześnie nie dbamy o jakiś poziom, wszędzie tylko nijakość, bylejakość, pustosłowie... Porażka

   Usuń
  2. Zgadzam się ...

   Usuń
 20. Trafiony zatopiony! - czemu jeszcze kłapie?
  https://www.youtube.com/watch?v=aL25tUAKDeM

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O kogo chodzi? Który komentarz?

   Usuń
 21. I z czego tak sie podniecasz? Walisz nienawiscia na odleglosc, a slowa tej muzycki wytatuuj sobie na kazdym skrawku swego ciala. Niech widza ludzie jaki z ciebie bohater i kamikadze. Zadowolony z wygranej??

  OdpowiedzUsuń
 22. http://www.filmweb.pl/film/Mary%27s+Land.+Ziemia+Maryi-2013-703899/photos/516644

  OdpowiedzUsuń