wtorek, 16 czerwca 2015

Innowacyjność po chrześcijańsku

Jest w Ewangelii taka przypowieść, której pozytywnym bohaterem jest szuja, oszust i złodziej. Facet nie dość, że za jakieś przekręty został zwolniony z pracy, to jeszcze zanim z niej odszedł wyprowadził majątek z firmy, żeby się ustawić na przyszłość. A Jezus go chwali! :-o (por. Łk 16, 1-8)
Chwali go za zdolność radzenia sobie z zmieniających się okolicznościach, za zmysł twórczego rozwiązywania problemów i za determinacje w dążeniu do celu.
I to jest godne pochwały. Tak, cel miał przyziemny i metody niecne, ale był twórczy, pomysłowy i oryginalny. Nie siadł na ziemi i nie zaczął biadolić, jaki to los okrutny, że go z roboty wylali, ale zaczął kombinować jak sobie w tej sytuacji poradzić.
I o to chodzi.
O innowacyjność. Nieschematyczność myślenia. Zdolność do zmiany  wobec zmieniających się warunków.
I nie mam tu na myśli słynnego już powiedzenia P. B. Komorowskiego, że "trzeba zmienić pracę i wziąć kredyt". Jezus tę przypowieść mówi w kontekście celu ostatecznego - zdobycia Królestwa Bożego. O to trzeba powalczyć. Nie siłą mięśni, ale właśnie strategią. Własną, osobistą strategią, która zmienia się wobec zmieniających się okoliczności życia. Bo każdy jest inny i musi znaleźć swój sposób. 
Owszem, można sobie narzekać, że świat okrutny i laicyzowany, albo marzyć, że gdybym żyła gdzie indziej i kiedy indziej i w ogóle indziej (fajny wyraz, nieprawdaż?), to bym mogła zostać święta, a tak, to kicha. Szału nie ma. 
Ale to do niczego nie prowadzi.
Wszystko trzeba wykorzystać jako potencjalną szansę, okazję. Wystarczy trochę innowacyjnego zmysłu, by popatrzeć na te same okoliczności od innej strony. Bo wszystko ma tę lepszą stronę. Jestem tego pewna. Gdyby jej nie było, Bóg zorganizowałby to inaczej. On liczy na naszą innowacyjność.
To co? Marzymy o indziejszości czy bierzemy się za innowacyjność?

O żeż, a tu już wtorek... :-/

4 komentarze:

 1. Właśnie Siostro ostatnio mam takie dni depresyjne - wydaje mi się, że jestem najbardziej pokrzywdzona na świecie ... ( ciekawe jest to, że nic aż tak strasznego się nie dzieje!). Słowa Siostry podniosły mnie do pionu, koniec biadolenia... Bardzo dziękuję za ten wpis, pozdrawiam, Monika

  OdpowiedzUsuń
 2. A mnie się wydaje, że kombinuję za bardzo... jest na to jakaś przypowieść?
  Gabi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. no cóż, przesada w żadnej dziedzinie nie jest dobra. Może dziś tekst o prostych środkach..., ale nie wiem, czy będzie to odpowiedź na zadane pytanie...

   Usuń
 3. Zdecydowanie bierzmy się za innowacyjność! Nie zmieni to jednak faktu, że "synowie tego świata obrotniejsi są w stosunkach z ludźmi podobnymi sobie niż synowie światłości".

  OdpowiedzUsuń